Užitočné darčeky každý ocení. Darujte praktické zručnosti chudobnej mládeži z Kene. Živoria na ulici uviaznutí v začarovanom kruhu chudoby. Kvalitné vzdelanie je pre nich jedinou cestou, ako sa vymaniť z biedy. Pridajte sa vyškoľme spolu budúcich remeselníkov.

Život v slume

Asi dva milióny ľudí z vyše štvormiliónového Nairobi žije v slumoch. V týchto neformálnych chudobných štvrtiach sa pritom tlačia iba na piatich percentách obytnej plochy kenskej metropoly. Prechádzka slumom nie je veľmi príjemná skúsenosť – úzke chodníčky medzi rozpadávajúcimi sa chatrčami sú často pokryté odpadkami, v čase dažďov nie je v rozbahnených uličkách kam stúpiť, vzduchom sa nesú zmiešané pachy pouličného jedla a výkalov. Privysoká hustota obyvateľstva, obmedzený prístup k čistej vode, nedostupná zdravotná starostlivosť, chýbajúca kanalizácia a odpadový manažment len ťažko dovoľujú žiť v slumoch dôstojný život. Nedostatok pracovných príležitostí rodičom znemožňuje postarať sa o vlastné deti, zúfalstvo vedie k prostitúcii, krádežiam. Deti a mladí sú často odkázaní na život na ulici, na jedlo žobrú alebo si zarábajú umývaním topánok. Veríme tomu, že pre deti a mládež je kvalitné vzdelanie jedinou cestou, ako sa vymaniť z biedy slumov.

Zo slumu do školy

Aj Victor vyrastal v slume. Narodil sa v Nairobi do veľkej rodiny. Na rozdiel od mnohých svojich kamarátov mal to šťastie chodiť do školy. Neuspokojil sa so základným vzdelaním a hľadal ďalšie možnosti štúdia. Kamarát mu povedal o internátnej učňovke Boys Town, ktorú v hlavnom meste spravujú Saleziáni don Bosca. Symbolická výška školného tu umožňuje odborné štúdium aj chudobnej mládeži. Victor neváhal a prihlásil sa na odbor elektrotechniky. Po absolvovaní osobného pohovoru ho spomedzi stoviek záujemcov vybrali do kurzu, ktorý si zvolil. Ďalší krôčik k splneniu si sna stať sa inžinierom.

Darujte praktický darček

Victora sme spoznali vďaka nášmu projektu, ktorým sme s podporou SlovakAid na saleziánskej učňovke Boys Town v Nairobi otvorili novú špecializáciu chladenia a klimatizácie v rámci elektrotechnického kurzu. Victor si ju vybral pre druhý ročník svojho štúdia. Napriek radosti zo štúdia má Victor aj obavy. Čo sa s ním stane po škole? Ako si nájde prácu? Ako začne život tam vonku bez peňazí? Victorovi a jeho spolužiakom chceme uľahčiť prechod od štúdia k pracovnému životu. Iba s Vašou pomocou budeme schopní podporiť Victora a jeho spolužiakov na ich ceste zo slumu do lepšej budúcnosti. Darujte s nami praktický darček v podobe kvalitného vzdelania a balíčka nástrojov pre Victora a jeho spolužiakov.

Aj tieto Vianoce chceme myslieť na tých, ktorí v živote nemali toľko šťastia ako my. Tento rok je to mládež zo slumov uviaznutá v začarovanom kruhu chudoby. Dajme im užitočný darček. Darujte s nami praktické zručnosti. Už 10 eur zabezpečí jeden nástroj do štartovacích balíčkov pre absolventov – vďaka Vám budú mať potrebné náradie na opravu elektroniky a budú schopní zarábať si sami na seba. Aj 25 eur pomôže jednému študentovi sprostredkovať tréning podnikateľských zručností – ten pripraví mládež na samostatne zárobkovú činnosť. Ak sa rozhodnete prispieť sumou 50 eur, zabezpečíte študentom kurz chladenia a klimatizácie na jeden týždeň.

Za každý dar zo srdca ďakujeme!