108. ročník Svetového dňa migrantov a utečencov sa slávil v nedeľu, 25. septembra 2022. Pápež František vybral pre tento rok tému s názvom „Vytvárať budúcnosť s migrantmi a utečencami“, budúcnosť podľa Božieho plánu, ku ktorej budovaniu sme povolaní prispieť všetci.

Aj vďaka našim štedrým darcom sa za minulé roky podarilo cez našu organizáciu SAVIO o.z. pomôcť jednému z najväčších utečeneckých táborov Kakuma v Keni.

Utečenecký tábor Kakuma bol založený v roku 1992 neďaleko hraníc Kene s Južným Sudánom. Bolo to útočisko pre maloleté osoby bez sprievodu utekajúce pred bojujúcimi frakciami vo vtedajšom Južnom Sudáne. Dnes má utečenecký tábor Kakuma viac ako 225 000 utečencov z deviatich krajín vrátane Južného Sudánu, Sudánu, Somálska, Rwandy a Burundi. Odhaduje sa, že viac ako 50 percent utečencov tvoria mladí ľudia a deti.

Utečenecký tábor Kakuma, ktorý prevádzkuje Agentúra OSN pre utečencov (UNHCR) v spolupráci so saleziánskymi misionármi a niekoľkými ďalšími humanitárnymi organizáciami, ponúka utečencom bezpečie, ochranu a život zachraňujúce služby, ako je bývanie, zdravotná starostlivosť, čistá voda a sanitácia.

V priebehu rokov vyvinuli saleziánski misionári množstvo programov a služieb pre utečencov v tábore. Saleziánska katolícka farnosť Svätého Kríža poskytuje duchovné služby na 10 staniciach rozmiestnených po celom tábore. Saleziáni tiež v roku 2014 spustili klub Savio, aby pomohol rozvíjať deti v tábore. Dnes je do klubových aktivít zapojených viac ako 1 000 detí.

Aj cez našu zbierku Tehlička sa podarilo s vyzbieraných finančných prostriedkov zabezpečiť presťahovanie rúcajúcej sa školy na bezpečné miesto, čím sa zachránilo vzdelávania pre viac ako 3000 detí, ktoré túto školu navštevujú.

Ak túžite pomôcť saleziánom pri ich práci v utečeneckom tábore Kakuma, môžete sa zapojiť do Darujme – Tehlička (tehlicka.sk)

Ďakujeme za Vašu podporu a modlitby za utečencov, migrantov a všetkých tých, ktorí im pomáhajú v ich náročných životných podmienkach.