• Základné informácie

  Päť rokov občianskej vojny, dlhotrvajúce sucho, potravinová kríza a 4,5 milióna vnútorne vysídlených ľudí, z tohto všetkého sa Južný Sudán spamätáva doteraz. A čo je ešte smutnejšie, až 3,5 milióna vysídlencov tvoria matky s deťmi. Ak tieto deti prídu o možnosť vzdelávať sa, situácia sa nikdy nezmení. Pretože iba vzdelané deti majú šancu zmeniť budúcnosť krajiny.

  Negramotnosť je veľkou prekážkou rozvoja krajiny. V Južnom Sudáne nie je samozrejmosťou ani len základné vzdelanie. Škôl je málo, chýbajú im vhodné priestory, vybavenie aj kvalifikovaní učitelia. Pre mnohé deti ostávajú školy stále nedostupné, či už kvôli veľkým vzdialenostiam alebo vysokým nákladom na štúdium.

  Saleziáni don Bosca spravujú 16 škôl rôznych stupňov vo viacerých mestách a okolitých osadách. Vďaka spolupráci s miestnym partnerom Boscoaid prostredníctvom programu Adopcie tried v Južnom Sudáne od roku 2009 pomáhame na mieste pokrývať časť nákladov na energie, školské pomôcky, uniformy, stravu, hygienu pre viac ako 5 000 žiakov.

  Naším cieľom je zabezpečiť prostredníctvom adopcie neustálu podporu pre celé školy. Preto pozývame skupiny darcov zo Slovenska, školy, firmy a iné spoločenstvá, ba aj jednotlivcov, aby si adoptovali triedu v Južnom Sudáne a podporovali ju pravidelnými mesačnými príspevkami. Pomôžte aj vy vychovať v tejto mladej krajine novú generáciu, ktorá svojimi vedomosťami, zručnosťami a morálnymi hodnotami povedie spoločnosť k ďalšiemu rozvoju. Váš dar:

  • 35 € pokryje časť nákladov na výrobu elektriny pre jednu triedu na mesiac
  • 50 € pokryje časť nákladov na stravu pre jednu triedu na mesiac
  • 100 € pokryje časť nákladov na položky uvedené vyššie, hygienu, uniformy a školské pomôcky pre jednu triedu na mesiac

   

  Ďakujeme.

  Súvisiace články

  Južný Sudán sa pripravuje na návštevu sv. otca Františka
  Južný Sudán sa tieto dni intenzívne pripravuje na návštevu pápeža Františka, ktorá sa uskutoční v dňoch 3. – 5. februára 2023....
 • Zapojené školy
 • Adoptovať triedu
 • FAQ – ČASTO KLADENÉ OTÁZKY