• 2023Pomoc pre Sýriu po zemetrasení

   


  Z našej advetnej zbierky ŠTYRI DARY sme z časti humanitárna pomoc vyčlenili 1 000 eur, ktoré poputujú na podporu komunity bratov saleziánov v Sýrii.

   

  V noci z 5. na 6. februára 2023 zasiahlo ničivé zemetrasenie o sile 7,8 stupňa Richterovej stupnice Turecko. Epicentrom zemetrasenia bol Kahramanmaraş na juhu Turecka pri severozápadnej hranici Sýrie. Po ňom nasledovalo veľké množstvo následných otrasov a ďalšie silné zemetrasenie o sile 7,5 stupňa.

  V sýrskom meste Aleppo sa zrútili stovky budov a počet obetí sa teraz odhaduje v oboch krajinách na viac ako 5 000, pričom ich počet môže narásť, keďže tisíce ľudí zostali uväznení pod troskami budov. Celú situáciu komplikujú nízke teploty a veterné počasie. Odhaduje sa, že 4.1 milióna osôb v severovýchodnej Sýrii sú v ohrození.

  Saleziánske stredisko v Aleppo utrpelo len obmedzené škody vo forme prasklín a niektorých rozbitých okien. Sýrske ministerstvo zdravotnícka hovorí o 42 úmrtiach a viac než 200 zranených osôb v meste Allepo. „Zemetrasenie bolo cítiť veľmi silno a dlho,“ vysvetľuje salezián Alejandro Leon, provinciál saleziánov na Blízkom východe, ktorý bol v Kafroune (západná Sýria) a v ten deň cestoval do Damasku.

  Saleziáni aj ľudia, ktorým slúžia, sú v bezpečí. Len čo začali silné otrasy, niektoré rodiny opustili svoje domy a odišli do saleziánskeho centra v meste Aleppo, kde hľadali pomoc a útočisko. Tam ich privítali a poskytli im teplé oblečenie, jedlo a emocionálnu podporu. Od dnešného skorého rána je v centre ubytovaných viac ako 300 ľudí: ich domy boli v dôsledku 12 rokov trvajúcej vojny silne poškodené a v priestoroch saleziánov sa cítia bezpečnejšie. So saleziánmi v Sýrii sme sa ihneď skontaktovali aj vďaka spolupráci na projekte Budovanie zručností zraniteľných skupín obyvateľstva v Sýrii pre trh práce.

  Saleziáni a ich centrum v meste Aleppo sa v nasledujúcich hodinách a dňoch stane dočasných útočiskom pre mnohých ľudí, ktorí sa kvôli devastujúcim následkom zemetrasenia nemôžu vrátiť domov. Saleziáni don Bosca v Sýrii sa obracajú aj na nás s prosbou o modlitby a finančnú pomoc. Výdavky spojené so starostlivosťou o prichádzajúcich ľudí budú narastať, keďže ich snaha je pomôcť čo najvyššiemu počtu ľudí a rodín. 

  Aktuálne saleziáni v stredisku Aleppo financujú nákup potravín, hygienických pomôcok, diek a vankúšov pre 300 osôb. Okrem toho je potreba opraviť drobné poškodenia budovy. Pre 150 rodín chystajú voucher na nákup jedla, liekov a hygienických pomôcok či na výdaje za plyn a energie. Výdavky sa spájajú aj s platom pre ľudí, ktorí pomáhajú ako administratívni pracovníci, kuchári či psychológovia.

  Aj saleziánske komunity v mestách Kafroun a Damaskus sa pripravujú na pomoc pre ľudí, ktorí budú hľadať útočisko v ich strediskách. Preto potrebujú zafinancovať nákup jedla pre približne 350 osôb.

   

  Zapojte sa aj vy a podporte aktivity na pomoc ľuďom zasiahnutých zemetrasením v Sýrii:

   

  • vkladom či prevodom finančného daru priamo na číslo účtu:

  IBAN: SK5511000000002626853119

  Variabilný symbol: 043045

   

  cez platobný portál darujme.sk

   

  • QR kód

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Radi by sme sa Vám za Váš dar poďakovali, preto Vás prosíme uviesť svoju e-mailovú adresu do správy pre prijímateľa.

   

   

  • YourCauseGlobal Good Network

  SAVIO o.z., NPP-12820573, DESIGNATION: Syria

   

  Ďakujeme všetkým darcom!

   

  Súvisiace články

  VÝNIMOČNÁ PRÍTOMNOSŤ SALEZIÁNOV V REGIÓNE ALEPPO
  Do oblasti v okolí mesta Aleppo neprichádza až toľko zahraničnej pomoci ako do iných oblastí v Sýrii, avšak prítomnosť saleziánov...
  SVEDECTVÁ ANIMÁTOROV ZO SÝRSKEHO MESTA ALEPPO
  Saleziánska animátorka Zeina sa podelila o svoje pocity po zemetrasení: „Ihneď po zemetrasení začali do nášho oratka prichádzať ľudia, viac...
  PODAJTE POMOCNÚ RUKU ĽUĎOM ZASIAHNUTÝCH ZEMETRASENÍM V SÝRII
  Saleziáni don Bosca v Sýrii sa obracajú aj na nás s prosbou o modlitby a finančnú pomoc. Len čo začali...
 • 2022 – 2024Školenia v Damasku