Na naše pozvanie príde na Slovensko saleziánsky misionár z Korr don Luke Mulayinkal, známy tiež ako Shajan Philip. Príde sa podeliť so svojimi skúsenosťami, ale aj vydať svedectvo o živote v krajine, kde dážď je požehnaní.

Luke Shajan sa narodil v roku 1961 v Kerale na juhu Indie. Po ukončení univerzitných štúdií filozofie a ekonómie odišiel do kenského Nairobi, kde v roku 1987 začal študovať teológiu. Hneď po vysvätení za kňaza v reholi Saleziánov don Bosca odišiel Luke v roku 1991 na misiu do Korru na severe Kene. Korr leží v púšti Kaisut, miestnych tu trápia časté suchá a nedostatok pitnej vody. Luke tu riadil potravinovú pomoc pre obyvateľov Korr a blízkeho okolia, pomáhal so sprostredkovaním vzdelania pre mnohých mladých ľudí, ktorí dnes v oblasti pôsobia ako učitelia či zdravotníci. Po niekoľkých rokoch v Korr odišiel Luke do Tanzánie, neskôr sa vrátil späť do Kene a strávil 6 rokov v utečeneckom tábore Kakuma, kde saleziáni prevádzkujú učňovku. V roku 2016 sa vrátil do Korr, ktorý zasiahlo devastujúce sucho.

Korr je mestečko na juhu Marsabitu, kde pôsobia saleziáni od roku 1971. V regióne spravujú jednu farnosť a sedem ďalších filiálok. Počet obyvateľov vo farnosti je približne 5 000. Komunitu v Korr tvoria dvaja saleziánski kňazi – don Somora a don Ndowa – a tri rehoľné sestry – sr. Theresa, sr. Mary a sr. Margret. Sestry pracujú v ošetrovni, v materskej škole a angažujú sa aj v pastoračných aktivitách farnosti. Tento rok sú na ročnej misii v tejto komunite aj dve dobrovoľníčky zo Slovenska. Anna Šudáková pomáha ako lekárka v ošetrovni a Monika Froncová pracuje v materskej škôlke.

Obyvatelia Korr v súčasnosti trpia následkami sucha. Ako v celom Marsabite, v Korr sú klimatické podmienky takisto veľmi suché a drsné. Pre väčšinu ľudí je to nehostinné prostredie pre život. Ľudia majú tiež obmedzenú sociálnu vybavenosť vrátane zdravotných stredísk a zdravotníckych zariadení, škôl a obmedzený prístup k vode. Saleziánske dielo v Korr sa pre nich stáva nenahraditeľnou oázou. Do centra prichádzajú ľudia z okolia čerpať nielen vodu, ale aj duchovnú posilu. Saleziánske centrum vytvára priestor pre každého, kto má smäd po vode aj po živote. Denne centrum navštevujú deti a mladí, ktorým saleziáni vytvárajú okrem iného aj priestor na trávenie voľného času.

Verejná zbierka Tehlička, ktorú už 13 rokov organizujeme, chce finančne i duchovne podporiť túto prácu saleziánov a napomôcť tak zmierneniu utrpenia ľudí, ktorí trpia nedostatkom vody.