mapa SyrieNavštívte nové zaujímavé miesta. Zažite nezvyčajné udalosti. Stretnite tamojších mladých ľudí, ktorých sa priamo dotýka vojna a napriek tomu sa snažia žiť v nádeji, spolupatričnosti a vzájomnej pomoci. To všetko vďaka Dominikovmu cestopisu z putovania po Sýrii. Cesta začína už 9. februára a končí 27. marca v Damasku. Pridajte sa k nám a prežite 6 týždňov Sýrii.

Dominik prichádza do Sýrskej púšte. “ Krajina je krásna, videl som púšť, rieky pri ktorých sa napájajú zvieratá či stáda oviec … No na druhej strane, mnohé mestá, ktoré som pozoroval v diaľke, boli zničené.“ hovorí cestovateľ Dominik.

Pomocou indícií a materiálov na stránke si môžete vytvoriť vlastnú cestovateľskú mapu Sýrie, ktorá vás bude sprevádzať počas cesty a môžete ju využívať aj ako herný plán jednoduchej spoločenskej hry.

Navštívite aj historické miesto Palmýru, zničené útokom, a uvidíte, aké sú následky vojny. Pokúste sa aspoň vo fantázii o reštaurovanie zničenej pamiatky formou koláže, či skladania puzzle.

Zažijete trošku zo Sýrie v jej tradičných prejavoch na festivale v dedinke blízko mesta Homs. Vypočujte si hudbu. Navarte podľa sýrskych receptov. Poobzerajte si tradičné oblečenie a porovnajte ho s naším. Preskúmajte arabské písmo a vyskúšajte písať sprava doľava. Inšpirácie nájdete na webstránke.

V Aleppe zažijete, čo znamená, keď je voda nad zlato a tiež mladých, ktorí žijú nielen pre seba.

Po ceste do Damasku mal Dominik komplikácie a dohodnuté stretnutia sa odsúvali. Vypočul si však príbehy ľudí, ktorých domov sa vďaka vojne zmenil na väzenie a už nič nie je také, ako bývalo pred vojnou.

V závere cesty Dominik zažije závan nádeje a podpory v Damasku na mieste, kde deti a mladí snívajú svoj sen o novej Sýrii.

Ak sa Vám zapáčila myšlienka spoznať Sýriu vo Vašej triede, škole či rodine, tak sa zaregistrujte do verejnej zbierky Tehlička v sekcii Zapojte sa na  www.tehlicka.sk do 20. januára 2016. Zabezpečíme, aby sa k Vám včas dostali animačné materiály. Ich súčasťou je aj cestovateľská mapa Sýrie, námety na aktivity, či jednoduchá spoločenská hra, ktorú môžete hrať. Zaujímavosťou tohto ročníka zbierky a Dominikových príbehov sú citácie vyznačené, ktoré sú priamymi výpoveďami ľudí žijúcich v Sýrii – mladých ľudí, detí či saleziánov.

Peniaze zo zbierky budú použité na zabezpečenie materiálnej pomoci (základné veci, ktoré sú pre nás samozrejmosť – jedlo, pitná voda, lieky, elektrina, palivo, školské potreby), zdravotnej starostlivosti, podporu 400 rodín, prípravu vzdelávacích a voľnočasových aktivít, prácu so školami, prípravu kurzov a letných táborov pre 2 000 deti a mladých.

Spoločne ukážme rodinám deťom a mladým zo Sýrie, že sme na nich nezabudli.