NEOBYČAJNÉ JABLKÁ

Sme na nich tak zvyknutí, až sa nám zdajú obyčajné. V Tanzánii však jablká menia životy. Podporte s nami farmárov v pestovaní jabloní a zmeňte ich život k lepšiemu. Pre farmárov v Tanzánii sú jablká neobyčajné. Vďaka nim majú šancu vymaniť sa z chudoby.

Doteraz sme vyzbierali 9817 eur

Aktualizujeme 1x týždenne.

SITUÁCIA FARMÁROV V TANZÁNII

Tanzánia patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta. Až 50% jej obyvateľov žije pod hranicou chudoby $1,9 na deň. Táto obrovská krajina v Subsaharskej Afrike je pritom domovom takmer 60 miliónov ľudí. Väčšina z nich sa živí poľnohospodárstvom, ktoré je veľmi zraniteľným sektorom. Cena tradičných plodín ako je kukurica počas roka kolíše – pestuje ju skoro každý, v čase úrody sa preto na trhu predáva za veľmi nízke ceny. Farmári tak majú nestabilný príjem a nedokážu sa postarať o svoje rodiny, zabezpečiť vzdelanie svojim deťom, vymaniť sa z kruhu chudoby. Cestou k lepšej budúcnosti je pre nich pestovanie vysoko cenených plodín, ktorých hodnota v priebehu roka neklesá a prináša farmárom slušný príjem. Takouto plodinou sú aj jablká.

ŠANCA NA LEPŠIU BUDÚCNOSŤ

Jablká sú v Tanzánii netradičným ovocím. Na pultoch tamojších obchodov boli donedávna iba jablká dovážané zo zahraničia, hoci v Tanzánii sú vhodné klimatické podmienky na ich dopestovanie. Zistila to Slovenka Hana, ktorá v krajine založila prvý komerčný jabloňový sad TamuTamu Tanzania. Vďaka vylepšeným odrodám stromov a správnej starostlivosti rodia jej jablone veľké zdravé plody. Hana sa rozhodla podeliť o svoje skúsenosti z pestovania jabloní s miestnymi farmármi, pre ktorých sú jablká šancou na lepší život. Keďže sú jablká v Tanzánii vzácne a je po nich veľký dopyt, ich cena počas roka neklesá. Farmárom preto môžu priniesť udržateľný príjem a ich deťom lepšiu budúcnosť.

JABLKÁ MENIA ŽIVOTY

V spolupráci s TamuTamu Tanzania učíme farmárov, ako sa správne starať o jablone, pomáhame im sadiť stromy v ich záhradách, poskytujeme potrebné poradenstvo a vytvárame odberateľský reťazec pre ich dopestované jablká. Za jeden rok sme vyškolili 500 farmárov a v ich sadoch vysadili spolu takmer 5900 stromov. Pomohli sme aj mladým sestrám Atunogie a Tumepewa. Získali zručnosť, ako sa o stromy správne starať. Vďaka tomu rodia ich jablone veľké plody, preto vedia každé urodené jablko predať na trhu za 500 tanzánijských šilingov. Pre mladé ženy je to veľký príjem, vďaka ktorému sa zlepšila kvalita ich života.

Jablká farmárom v Tanzánii skutočne zlepšujú život, preto chceme aj naďalej pokračovať v školeniach, sadení stromov, poskytovaní poradenstva a prepájaní drobných farmárov s konečnými odberateľmi jabĺk. Vy nám v tom môžete pomôcť. Neváhajte s nami podporiť farmárov z Tanzánie v pestovaní jabloní. Za každé 1 euro môžeme vykúpiť od farmárov 1kg jabĺk a podporiť tak tvorbu odberateľského reťazca. Každých 30 EUR zabezpečí 1 deň školenia o pestovaní jabloní pre 20 farmárov. Za 50 EUR vieme na 1 týždeň zabezpečiť závlahu ovocnej škôlky, kde pestujeme sadenice pre farmárov. Pre farmárov v Tanzánii sú jablká neobyčajné. Vďaka nim majú šancu vymaniť sa z chudoby. Pomôžte im s nami.

Za každý dar Vám zo srdca ďakujeme!

Viac informácií o projekte nájdete TU.