Podľa tradície ženy v Marsabite v Keni nepotrebujú vzdelanie, majú ostať doma a venovať sa výlučne výchove detí a domácim prácam. Na dievčatá tam pozerajú zvrchu, sú diskriminované a nemajú to šťastie dostať vzdelanie. Keď ich muž opustí, čo sa aj v Keni stáva často, musia sa o deti starať samé. Ale ako? Sú nevzdelané, často negramotné, hovoria iba kmeňovým jazykom, nemajú zručnosti na to, aby boli schopné nájsť si prácu. Vzdelanie pre dievča rovná sa zbytočne vyhodené peniaze. Sú však dievčatá, ktoré chcú inú budúcnosť. Chcú vziať život do vlastných rúk a prispieť k zmene myslenia ich spoločnosti. Chcú chodiť do školy, získavať zručnosti, chcú byť schopné vedieť sa o seba postarať a zabezpečiť lepší život sebe aj svojim deťom.

Jednou z nich je aj Salome. Základné vzdelanie ukončila ôsmou triedou, no ďalej nemala možnosť chodiť do školy, lebo jej rodina nemala peniaze na školské poplatky. Preto zostala doma. O kurze kaderníctva a kozmetiky sa dozvedela od saleziánskeho kňaza otca Samuela, ktorý ju po roku vyhľadal a povedal jej o kurzoch. Dostala od neho možnosť vybrať taký, ktorý sa jej najviac páčil. Keďže mala skúsenosti so zapletaním vlasov, vybrala si kadernícky kurz. V centre Don Bosco v meste Marsabit sa naučila veľa nových vecí, vďaka čomu sa môže v živote posunúť ďalej. „Keď skončím kurz, dúfam, že si nájdem prácu, ktorá mi pomôže zabezpečiť si lepší život a pomôcť aj mojim rodičom a súrodencom,“ hovorí Salome.

Pridajte sa k nám a podporte mladé ženy ako je Salome. Za 40 eur bude možné pokryť mesačné náklady na štúdium pre jedno dievča. 80 eur pomôže jednej absolventke zabezpečiť polovicu štartovacieho balíčka na rozbeh podnikania. Každý dar pomôže! Ďakujeme.

Chcem darovať

Koncom roka 2016 sme spustili projekt zameraný na podporu chudobných žien v meste Marsabit v Keni. Otvorením kurzov krajčírstva, kaderníctva a kozmetiky chceme pomôcť mladým ženám získať praktické zručnosti, zvýšiť ich možnosti zamestnať sa či podnikať a posilniť tak ich postavenie v spoločnosti. Na tento dvojročný projekt sme získali financie od SlovakAid, chýba nám však 25 000 eur na jeho úplnú realizáciu.

Kurzy praktických zručností sú pre dievčatá či mladé ženy z kraja Marsabit dôležitým míľnikom v ich živote. V kraji stále prevláda presvedčenie, že dievčatá nepotrebujú vzdelanie, majú zostať doma a venovať sa výchove detí a domácim prácam. Vďaka kurzom získajú nielen dôležité zručnosti z oblasti kaderníctva, kozmetiky či krajčírstva, ale tiež jazykové a podnikateľské zručnosti, vďaka ktorým budú mať vyššiu šancu uplatniť sa na trhu práce a zabezpečiť sebe i svojim deťom lepší život.

Nové kurzy začínajú už v januári a práve v týchto týždňoch prebieha nábor študentiek. Koľkým z nich budeme schopní pomôcť, závisí od vyzbieraných prostriedkov. 

Zmeňte s nami život chudobných žien v Keni.

Pridajte sa k nám a podporte mladé ženy ako je Salome. Za 40 eur bude možné pokryť mesačné náklady na štúdium pre jedno dievča. 80 eur pomôže jednej absolventke zabezpečiť polovicu štartovacieho balíčka na rozbeh podnikania. Každý dar pomôže! Ďakujeme.

Chcem darovať