Koncom júna, po uzavretí mieru, sa predpokladalo, že násilie sa počas ďalších mesiacov upokojí. 13. júla však bola zahájená nová ofenzíva a frontová línia sa tak údajne posunula na juh od Mai Tsebri a okolo Adi Arkay, pričom aktívny konflikt pokračuje. Keďže nestabilná situácia v celom regióne pokračuje s veľkou neistotou, poskytovanie humanitárnej pomoci v regióne je naďalej veľmi obmedzené. Vražda troch zamestnancov organizácie Lekárov bez hraníc ukazuje, že prístup humanitárnych pracovníkov bude naďalej ťažký. Hlavnou výzvou pre pracovníkov sú obmedzenia v oblasti telekomunikácií.
Od začiatku konfliktu bolo nútených opustiť svoje domovy viac ako 2,1 milióna ľudí. V Sudáne požiadalo o azyl a ochranu okolo 46 500 ľudí, pričom viac ako 2,1 milióna vnútorne vysídlených osôb bolo zaregistrovaných na viac ako 380 miestach regiónu Tigraj a susedných oblastiach Afar a Amhara. V dôsledku ozbrojených stretov sa v poslednom čase presúvajú ľudia z regiónu Afar smerom na východ, kde sa už aktuálne v utečeneckých táboroch nachádza okolo 55 000 eritrejských utečencov.
Náš projektový partner, talianska organizácia VIS, informovala, že od 28. júna bola prerušená všetka komunikácia so zamestnancami z regiónu Tigraj.
„Aktuálne nemáme žiadne nové informácie z regiónu okrem oficiálnej správy UNHCR. Čoskoro plánujeme spustiť ďalší projekt v meste Adwa, ak to situácia dovolí. Kríza sa zo dňa na deň zhoršuje. Je potrebné aj naďalej zvyšovať pozornosť a získať zdroje na pomoc väčšiemu počtu ľudí v tejto humanitárnej kríze.“
Snahu organizácie VIS a saleziánov don Bosca v tomto regióne môžete podporiť spolu s nami. Aby sa pomoc mohla dostať k všetkým, ktorí ju potrebujú. Ďakujeme!
Zdroje: Don Bosco Network, Reliefweb.int titulná fotka:UNHCR