„Znásilnenia, vraždy, systematické ničenie: situácia ľudských práv v Južnom Sudáne sa ponára do zničujúcej vojny,„ hovorí Herve Ladsous, vedúci mierovej operácie OSN. Varoval tiež, že vývoj v africkej krajine je aj naďalej veľmi znepokojujúci a krehký. Situácia v oblasti ľudských práv patrí medzi najhoršie na svete s rozšíreným používaním znásilnenia.
„Prítomnosť saleziánov v tejto časti sveta je nielen dôležitá, ale životne dôležitá, pretože oni pomáhajú v časoch núdze, podporujú národné zmierenie a záväzok k pokroku. V minulých dňoch prezident Salva Kiira a zástupca prezidenta Rieka Machara, dosiahli dohodu. To znamená pacifikáciu krajiny,“ hovorí Martin Lasarte, SDB.
Do saleziánskej komunity, ktorá sa nachádza v časti Gumbo, na okraji hlavného mesta Juba, každé ráno prichádza 2 500 detí a mladých ľudí: navštevujú školu, predškolské zariadenia a centrá odborného vzdelávania. Okrem nich sa tu nachádza aj 3 000 vnútorne vysídlených ľudí, ktorí utiekli zo svojich domovov kvôli vojne. Stredisko je domovom takmer výlučne ženám a deťom, pretože muži zomreli v boji.
Saleziáni koordinujú humanitárnu pomoc. Potrebujú zabezpečiť jedlo pre ľudí a ak nedostanú podporu medzinárodných organizácií, budú musieť kúpiť jedlo pre 3000 ľudí. Pomôcť môžete aj Vy.
Okrem poskytovania denného jedla, saleziáni zabezpečujú základnú školu a predškolské centrum pre deti z tábora. Vyhĺbili studne a pripravujú pôdu pre poľnohospodárstvo.
Ozbrojené strety, ktoré začali v roku 2013 zanechali takmer 70 000 mŕtvych a 2,3 milióna ľudí bolo nútených opustiť svoje domovy.
zdroj: ANS