Po štyroch rokoch sa sýrskym vládnym jednotkám podarilo obsadiť väčšinu tých častí Aleppa, ktoré boli ešte donedávna pod kontrolou rebelov. „Oslobodzovanie“ nie je bezbolestné, kruto sa podpisuje na životoch civilného obyvateľstva, mužov, žien i detí.

S približne 2,3 miliónovou populáciou bolo Aleppo kedysi najľudnatejším mestom, zároveň i priemyselným a finančným centrom krajiny. Bezprostredný začiatok nepokojov v roku 2011 sa Aleppa veľmi nedotkol. V júli 2012 sa však situácia zmenila a mesto sa stalo bojovým poľom. Na dlhý čas ostalo rozdelené zhruba na polovicu – východnú časť ovládli rebeli, západná časť bola pod kontrolou vlády. Posledné mesiace priniesli zvrat. Dnes už drží víťaznú zástavu nad mestom vláda, ktorej sa s pomocou ruských a iránskych spriatelených vojsk podarilo ovládnuť 98% Aleppa. Podľa posledných správ od obyvateľov pokračuje v meste vraždenie civilistov, mužov, žien i detí v uliciach predtým rebelských štvrtí. Kedysi majestátne Aleppo zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO je dnes zdevastovaným miestom, kde sa prelieva krv jeho vlastných ľudí.

Saleziáni don Bosca sú v meste stále prítomní, podľa ich správ je situácia kritická. Don Jabloyan, direktor oratória v Aleppe: „Keď sa ma ľudia pýtajú na Aleppo, uvedomujem si, ako zle sú informovaní. Jedno je jasné – prebieha tu cudzia vojna. Premenila to tu na bojové pole, kde platia vlastnými životmi nevinní civilisti. Ako saleziáni dúfame v lepšiu budúcnosť. Preto ostávame s mladými a pracujeme s nimi. Ak by sme prestali, znamenalo by to, že sme stratili nádej. Raz táto vojna skončí a naším poslaním bude obnoviť to, čo bolo zničené…a to nielen po fyzickej stránke.“ Výzva mladých z Aleppa k modlitbe za mier v Sýrii je stále aktuálna. Zapojte sa s nami.