V spolupráci so Saleziánmi don Bosca v Keni odštartovalo SAVIO o.z. nový projekt v meste Kakuma na severozápade Kene. Hlavným cieľom projektu s názvom Program učňovského vzdelávania a ekonomickej integrácie kenskej komunity a utečencov v kraji Turkana je znížiť mieru chudoby v kraji Turkana, ktorý je najchudobnejším krajom Kene. Projekt to chce dosiahnuť prostredníctvom otvorenia nového kurzu praktických zručností a aktivít zameraných na ekonomickú integráciu absolventov učňovky.
Mesto Kakuma susedí s utečeneckým táborom Kakuma, ktorý je domovom pre vyše 220 tisíc utečencov a žiadateľov o azyl. Vyše 60% populácie tábora tvorí mládež pod 18 rokov a ako ukázala skúsenosť, najväčší význam vo vzdelávaní majú pre mládež praktické zručnosti. Saleziáni don Bosca sú najväčším poskytovateľom učňovského vzdelávania v Kakume. Ich najmladšou tamojšou vzdelávacou inštitúciou je Technický inštitút Don Bosca v Kakume, ktorý vznikol v roku 2017 práve vďaka SAVIO o.z. a SlovakAid – v rámci spoločného projektu z rokov 2017-2019 bol v meste Kakuma otvorený prvý kurz stolárstva. Dnes má učňovka vyše 400 študentov v kurzoch anglického jazyka, základných počítačových zručností, informačných technológií, elektrotechniky, solárnych technológií, stavbárstva, vodoinštalatérstva, stolárstva, sústružníctva, zvárania, účtovníctva a sekretárskych zručností.
Aktuálny projekt chce zájsť v rozvojových snahách učňovky ďalej a vytvoriť nový kurz krajčírstva a módneho dizajnu. Vďaka projektu dostanú utečenci a miestni Keňania z kmeňa Turkana nielen príležitosť získať praktické zručnosti v dvoch kurzoch, ale po skončení projektu tiež podporu pre ich úspešnú ekonomickú integráciu. V rámci projektu preto bude rozšírená učňovská škola, ktorej ešte chýba kľúčová infraštruktúra v záujme kvalitného vzdelávania študentov a bude otvorený posledný chýbajúci odbor, ktorý je v strategickom pláne učňovky – kurz krajčírstva a módneho dizajnu. Absolventky kurzu budú tiež zapojené do aktivít zameraných na rozbehnutie podnikania, aby ľahšie našli uplatnenie na trhu práce. Projekt usiluje o vyškolenie minimálne 50 dievčat a rozbehnutie podnikania aspoň u 20 z nich.
Intervencia je podporená dotáciou SlovakAid vo výške 199 854 EUR. Obdobie realizácie projeku je 1.8.2023-31.8.2025.